EPCOS (TDK) B41821A7108M2
B41821A7108M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A7108M2
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41821A7108M2.pdf
Availability of B41821A7108M2
QUANTITY
B41821A7108M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A7108M2
Internal Part NumberEIS-B41821A7108M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A7108M2
Related LinksB41821, B41821A7108M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A7108M2 Details Description
Related parts for B41821A7108M2
MOSFET N-CH 100V 42A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC TO SC 6.7M1 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK TUBING RED datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf