EPCOS (TDK) B41821A9684M8
B41821A9684M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A9684M8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41821A9684M8.pdf
Availability of B41821A9684M8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41821A9684M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A9684M8
Internal Part NumberEIS-B41821A9684M8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A9684M8
Related LinksB41821, B41821A9684M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A9684M8 Details Description
Related parts for B41821A9684M8
TERM BLOCK PCB 2POS 5.08MM GRN datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 6" datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEGS 15AU V0 10C datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf