EPCOS (TDK) B41821B5477M2
B41821B5477M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41821B5477M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41821B5477M2.pdf
Availability of B41821B5477M2
QUANTITY
B41821B5477M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821B5477M2
Internal Part NumberEIS-B41821B5477M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)560 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821B5477M2
Related LinksB41821, B41821B5477M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821B5477M2 Details Description
Related parts for B41821B5477M2
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2.52 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 6.5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf