EPCOS (TDK) B41827B5476M
B41827B5476M picture photo
Mfg. Part Number
B41827B5476M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% RADIAL
Datasheet Download
B41827B5476M.pdf
Availability of B41827B5476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41827B5476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41827B5476M
Internal Part NumberEIS-B41827B5476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41827
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41827B5476M
Related LinksB41827, B41827B5476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41827B5476M Details Description
Related parts for B41827B5476M
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BP 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT +LOCK 2CKT .093 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN GLAND FITTING datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf