EPCOS (TDK) B41828B5228M
B41828B5228M picture photo
Mfg. Part Number
B41828B5228M
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41828B5228M.pdf
Availability of B41828B5228M
QUANTITY
B41828B5228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41828B5228M
Internal Part NumberEIS-B41828B5228M
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41828
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41828B5228M
Related LinksB41828, B41828B5228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41828B5228M Details Description
Related parts for B41828B5228M
CAP ALUM 95000UF 25V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.225" UNIV datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 51UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LINER 6" X 550YD datasheet.pdf