EPCOS (TDK) B41828B9107M
B41828B9107M picture photo
Mfg. Part Number
B41828B9107M
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41828B9107M.pdf
Availability of B41828B9107M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41828B9107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41828B9107M
Internal Part NumberEIS-B41828B9107M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41828
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41828B9107M
Related LinksB41828, B41828B9107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41828B9107M Details Description
Related parts for B41828B9107M
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES WIREWOUND 680 OHM 3W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 364POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf