EPCOS (TDK) B41851A4477M
B41851A4477M picture photo
Mfg. Part Number
B41851A4477M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41851A4477M.pdf
Availability of B41851A4477M
QUANTITY
B41851A4477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A4477M
Internal Part NumberEIS-B41851A4477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A4477M
Related LinksB41851, B41851A4477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A4477M Details Description
Related parts for B41851A4477M
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LINEAR BATT CHRGR SGL 10WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 20K OHM 6SIP datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEKAFIX FS 6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf