EPCOS (TDK) B41851A7227M2
B41851A7227M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41851A7227M2
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41851A7227M2.pdf
Availability of B41851A7227M2
QUANTITY
B41851A7227M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A7227M2
Internal Part NumberEIS-B41851A7227M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A7227M2
Related LinksB41851, B41851A7227M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A7227M2 Details Description
Related parts for B41851A7227M2
LED 7-SEG .43 SNGL GRN CA DIRECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR STM3240G datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 50G STUD MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 22MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf