EPCOS (TDK) B41851A8227M8
B41851A8227M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41851A8227M8
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41851A8227M8.pdf
Availability of B41851A8227M8
QUANTITY
B41851A8227M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A8227M8
Internal Part NumberEIS-B41851A8227M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A8227M8
Related LinksB41851, B41851A8227M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A8227M8 Details Description
Related parts for B41851A8227M8
FEED-THRU TERM BLOCK 24-10AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 81.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf