EPCOS (TDK) B41851A9335M
B41851A9335M picture photo
Mfg. Part Number
B41851A9335M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41851A9335M.pdf
Availability of B41851A9335M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41851A9335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A9335M
Internal Part NumberEIS-B41851A9335M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A9335M
Related LinksB41851, B41851A9335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A9335M Details Description
Related parts for B41851A9335M
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 174A 1400V PWS-E-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 9POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 30A TO-262 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf