EPCOS (TDK) B41858C9107M2
B41858C9107M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41858C9107M2
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
B41858C9107M2.pdf
Availability of B41858C9107M2
QUANTITY
B41858C9107M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C9107M2
Internal Part NumberEIS-B41858C9107M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)305 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current647mA
Impedance281 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C9107M2
Related LinksB41858, B41858C9107M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C9107M2 Details Description
Related parts for B41858C9107M2
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC BUS SWITCH LOCAP OCTAL 20SSOP datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf