EPCOS (TDK) B41858D3398M9
B41858D3398M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D3398M9
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41858D3398M9.pdf
Availability of B41858D3398M9
QUANTITY
B41858D3398M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D3398M9
Internal Part NumberEIS-B41858D3398M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.146A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D3398M9
Related LinksB41858, B41858D3398M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D3398M9 Details Description
Related parts for B41858D3398M9
CER RESONATOR 4.0 MHZ datasheet.pdf
REGULATOR -5V -1A 3PSIP HRZ SMD datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 18" RG-316 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 220V CHAS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 9.0A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf