EPCOS (TDK) B41858D5478M9
B41858D5478M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D5478M9
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41858D5478M9.pdf
Availability of B41858D5478M9
QUANTITY
B41858D5478M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D5478M9
Internal Part NumberEIS-B41858D5478M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.539A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D5478M9
Related LinksB41858, B41858D5478M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D5478M9 Details Description
Related parts for B41858D5478M9
DIODE BRIDGE 1600V 100A SM3 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf