EPCOS (TDK) B41858D7108M9
B41858D7108M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D7108M9
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41858D7108M9.pdf
Availability of B41858D7108M9
QUANTITY
B41858D7108M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D7108M9
Internal Part NumberEIS-B41858D7108M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.146A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D7108M9
Related LinksB41858, B41858D7108M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D7108M9 Details Description
Related parts for B41858D7108M9
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC DUAL BIN UP-COUNTER 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 10CR 18" NI datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf