EPCOS (TDK) B41858D7108M9
B41858D7108M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D7108M9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41858D7108M9.pdf
Availability of B41858D7108M9
QUANTITY
B41858D7108M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D7108M9
Internal Part NumberEIS-B41858D7108M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.146A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D7108M9
Related LinksB41858, B41858D7108M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D7108M9 Details Description
Related parts for B41858D7108M9
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
DSUB DA SNAP UNIVE PLASTIC B/S datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PIN-LATCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V 20% X5R 0805 datasheet.pdf