EPCOS (TDK) B41858D8827M9
B41858D8827M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D8827M9
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41858D8827M9.pdf
Availability of B41858D8827M9
QUANTITY
B41858D8827M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D8827M9
Internal Part NumberEIS-B41858D8827M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.735A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D8827M9
Related LinksB41858, B41858D8827M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D8827M9 Details Description
Related parts for B41858D8827M9
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 10TDFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT GRN 0.3" CC datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 90MA 29.5 OHM datasheet.pdf
RSM-1 RELAY 5A 150VDC SPDT datasheet.pdf
BLADE HEX 9/64" 4" datasheet.pdf
381 TB RISING CLAMP LEFT datasheet.pdf
SCREW,MACHINE,SLOT FIL HD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf