EPCOS (TDK) B41858D8827M9
B41858D8827M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858D8827M9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41858D8827M9.pdf
Availability of B41858D8827M9
QUANTITY
B41858D8827M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858D8827M9
Internal Part NumberEIS-B41858D8827M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.735A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858D8827M9
Related LinksB41858, B41858D8827M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858D8827M9 Details Description
Related parts for B41858D8827M9
FAN BLOWER 51.6X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMB datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
ANTENNA MULTIBAND 3.5DBI N FML datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
P-CLAMP (LOW DURO) (BOEING SPEC) datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control  IC datasheet.pdf