EPCOS (TDK) B41888C3828M
B41888C3828M picture photo
Mfg. Part Number
B41888C3828M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41888C3828M.pdf
Availability of B41888C3828M
QUANTITY
B41888C3828M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41888C3828M
Internal Part NumberEIS-B41888C3828M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41888
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current4.247A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41888C3828M
Related LinksB41888, B41888C3828M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41888C3828M Details Description
Related parts for B41888C3828M
STRAIN RELIEF 34 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
KIT DEMO FOR AT90USB datasheet.pdf
CABLE ASSY QSL PLUG PIGTAIL 3POS datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/HEAT SINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf