EPCOS (TDK) B41888C4109M
B41888C4109M picture photo
Mfg. Part Number
B41888C4109M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41888C4109M.pdf
Availability of B41888C4109M
QUANTITY
B41888C4109M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41888C4109M
Internal Part NumberEIS-B41888C4109M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41888
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current5.327A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41888C4109M
Related LinksB41888, B41888C4109M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41888C4109M Details Description
Related parts for B41888C4109M
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.02A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 4POS 28-26 AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 15MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf