EPCOS (TDK) B41888C4477M
B41888C4477M picture photo
Mfg. Part Number
B41888C4477M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41888C4477M.pdf
Availability of B41888C4477M
QUANTITY
B41888C4477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41888C4477M
Internal Part NumberEIS-B41888C4477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41888
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)116 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current900mA
Impedance101 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41888C4477M
Related LinksB41888, B41888C4477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41888C4477M Details Description
Related parts for B41888C4477M
BACKSHELL DB9 STRAIGHT DIE CAST datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8TDFN datasheet.pdf