EPCOS (TDK) B41888C5278M
B41888C5278M picture photo
Mfg. Part Number
B41888C5278M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41888C5278M.pdf
Availability of B41888C5278M
QUANTITY
B41888C5278M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41888C5278M
Internal Part NumberEIS-B41888C5278M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package525
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.35A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41888C5278M
Related LinksB41888, B41888C5278M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41888C5278M Details Description
Related parts for B41888C5278M
MOSFET P-CH 20V 2.5A 8-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE 470NM CLEAR SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf