EPCOS (TDK) B41889A2128M
B41889A2128M picture photo
Mfg. Part Number
B41889A2128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41889A2128M.pdf
Availability of B41889A2128M
QUANTITY
B41889A2128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41889A2128M
Internal Part NumberEIS-B41889A2128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41889
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41889A2128M
Related LinksB41889, B41889A2128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41889A2128M Details Description
Related parts for B41889A2128M
CABLE TIE MINI 18LB 3.9" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 8.5VC SMC datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 380MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 48POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 31 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT CLASS RK5 datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf