EPCOS (TDK) B41889A2128M8
B41889A2128M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41889A2128M8
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41889A2128M8.pdf
Availability of B41889A2128M8
QUANTITY
B41889A2128M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41889A2128M8
Internal Part NumberEIS-B41889A2128M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41889
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41889A2128M8
Related LinksB41889, B41889A2128M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41889A2128M8 Details Description
Related parts for B41889A2128M8
RES SMD 3.48KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 71.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
3SBM1164A2 = RELAY datasheet.pdf
UNSEALED OI HDW PACKET BUTTON datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
PDU SWITCHED 5-15/20R 24 OUTLET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf