EPCOS (TDK) B41896C3228M
B41896C3228M picture photo
Mfg. Part Number
B41896C3228M
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41896C3228M.pdf
Availability of B41896C3228M
QUANTITY
B41896C3228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41896C3228M
Internal Part NumberEIS-B41896C3228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41896
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.28A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41896C3228M
Related LinksB41896, B41896C3228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41896C3228M Details Description
Related parts for B41896C3228M
IC ADC 4 1/2DGT BCD 44-MQFP datasheet.pdf
IC 16-BIT FET BUS SW 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC TO SC datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GREEN .200 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf