EPCOS (TDK) B43041A1157M
B43041A1157M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A1157M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
B43041A1157M.pdf
Availability of B43041A1157M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041A1157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A1157M
Internal Part NumberEIS-B43041A1157M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current508mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A1157M
Related LinksB43041, B43041A1157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A1157M Details Description
Related parts for B43041A1157M
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 3/4" datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .062" datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 33HVQFN datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 8" YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UART CROSSOVER CABLE 6 PIN 6INCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf