EPCOS (TDK) B43041A2686M
B43041A2686M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A2686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43041A2686M.pdf
Availability of B43041A2686M
QUANTITY
B43041A2686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A2686M
Internal Part NumberEIS-B43041A2686M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A2686M
Related LinksB43041, B43041A2686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A2686M Details Description
Related parts for B43041A2686M
RES SMD 3.65KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A SO-8FL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 95MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf