EPCOS (TDK) B43041A4335M
B43041A4335M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A4335M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43041A4335M.pdf
Availability of B43041A4335M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041A4335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A4335M
Internal Part NumberEIS-B43041A4335M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A4335M
Related LinksB43041, B43041A4335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A4335M Details Description
Related parts for B43041A4335M
RES 2 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A FASTON datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 223POS GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf