EPCOS (TDK) B43041B2337M
B43041B2337M picture photo
Mfg. Part Number
B43041B2337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43041B2337M.pdf
Availability of B43041B2337M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041B2337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041B2337M
Internal Part NumberEIS-B43041B2337M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041B2337M
Related LinksB43041, B43041B2337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041B2337M Details Description
Related parts for B43041B2337M
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
IC ENERGY METER MCU 8K 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 806 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.150" (3.81mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 10MHZ 20PF THRU datasheet.pdf