EPCOS (TDK) B43041F2225M
B43041F2225M picture photo
Mfg. Part Number
B43041F2225M
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43041F2225M.pdf
Availability of B43041F2225M
QUANTITY
B43041F2225M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041F2225M
Internal Part NumberEIS-B43041F2225M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041F2225M
Related LinksB43041, B43041F2225M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041F2225M Details Description
Related parts for B43041F2225M
IC DRIVER QUAD DIF LINE 16 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.5A (Switch) Backlight, Camera Flash 10-TDFN/MLP (3x3) datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 24POS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6R 10C SHIELD L-SERIES datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMINI2 datasheet.pdf