EPCOS (TDK) B43041F2335M
B43041F2335M picture photo
Mfg. Part Number
B43041F2335M
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43041F2335M.pdf
Availability of B43041F2335M
QUANTITY
B43041F2335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041F2335M
Internal Part NumberEIS-B43041F2335M
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041F2335M
Related LinksB43041, B43041F2335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041F2335M Details Description
Related parts for B43041F2335M
IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.38"L X 2.38"W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf