EPCOS (TDK) B43044A4226M
B43044A4226M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A4226M
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43044A4226M.pdf
Availability of B43044A4226M
QUANTITY
B43044A4226M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A4226M
Internal Part NumberEIS-B43044A4226M
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43044
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A4226M
Related LinksB43044, B43044A4226M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A4226M Details Description
Related parts for B43044A4226M
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 8-BIT SERIAL OUT A/D 14-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS8317 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 730MA 1.5 OHM datasheet.pdf