EPCOS (TDK) B43044A4336M
B43044A4336M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A4336M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43044A4336M.pdf
Availability of B43044A4336M
QUANTITY
B43044A4336M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A4336M
Internal Part NumberEIS-B43044A4336M
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43044
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance910 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A4336M
Related LinksB43044, B43044A4336M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A4336M Details Description
Related parts for B43044A4336M
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/3.3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS 25MM SQUARE OD 10.67MM datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH AUDIO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 6.63" datasheet.pdf