EPCOS (TDK) B43044A4476M
B43044A4476M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A4476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43044A4476M.pdf
Availability of B43044A4476M
QUANTITY
B43044A4476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A4476M
Internal Part NumberEIS-B43044A4476M
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43044
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance730 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A4476M
Related LinksB43044, B43044A4476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A4476M Details Description
Related parts for B43044A4476M
RES 9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 90MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 30K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 120MA 2.4 OHM datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.909 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf