EPCOS (TDK) B43044A5476M
B43044A5476M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A5476M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43044A5476M.pdf
Availability of B43044A5476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43044A5476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A5476M
Internal Part NumberEIS-B43044A5476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43044
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance930 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A5476M
Related LinksB43044, B43044A5476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A5476M Details Description
Related parts for B43044A5476M
FIXED IND 4.7MH 400MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 1A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 400MW DO35 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf