EPCOS (TDK) B43044A9686M
B43044A9686M picture photo
Mfg. Part Number
B43044A9686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43044A9686M.pdf
Availability of B43044A9686M
QUANTITY
B43044A9686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43044A9686M
Internal Part NumberEIS-B43044A9686M
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43044A9686M
Related LinksB43044, B43044A9686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43044A9686M Details Description
Related parts for B43044A9686M
IC ADC 10BIT SRL HS LP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 10MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 20POS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 20A 1200VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf