EPCOS (TDK) B43082A9105M
B43082A9105M picture photo
Mfg. Part Number
B43082A9105M
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43082A9105M.pdf
Availability of B43082A9105M
QUANTITY
B43082A9105M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082A9105M
Internal Part NumberEIS-B43082A9105M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082A9105M
Related LinksB43082, B43082A9105M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082A9105M Details Description
Related parts for B43082A9105M
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SPRING 37POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 6POS PCB datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.9X6MM 12.5" datasheet.pdf
RS232C CABLE FOR 183 & 185 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf