EPCOS (TDK) B43082F2106M
B43082F2106M picture photo
Mfg. Part Number
B43082F2106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43082F2106M.pdf
Availability of B43082F2106M
QUANTITY
B43082F2106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082F2106M
Internal Part NumberEIS-B43082F2106M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082F2106M
Related LinksB43082, B43082F2106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082F2106M Details Description
Related parts for B43082F2106M
IC Z8 32K OTP 16MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 30A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PREWIRED DIGITAL PNP BLUE LED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf