EPCOS (TDK) B43082F2685M
B43082F2685M picture photo
Mfg. Part Number
B43082F2685M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43082F2685M.pdf
Availability of B43082F2685M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43082F2685M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082F2685M
Internal Part NumberEIS-B43082F2685M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43082
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082F2685M
Related LinksB43082, B43082F2685M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082F2685M Details Description
Related parts for B43082F2685M
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INV O/DRAIN 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 50W DO5 datasheet.pdf