EPCOS (TDK) B43086A2336M
B43086A2336M picture photo
Mfg. Part Number
B43086A2336M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43086A2336M.pdf
Availability of B43086A2336M
QUANTITY
B43086A2336M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43086A2336M
Internal Part NumberEIS-B43086A2336M
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43086
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43086A2336M
Related LinksB43086, B43086A2336M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43086A2336M Details Description
Related parts for B43086A2336M
CONN RECEPT IDC 20POS 2MM GOLD datasheet.pdf
MICRO-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X1MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
PWR MOD PHASE LEG/DUAL CE SP3F datasheet.pdf
FUSE 100MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf