EPCOS (TDK) B43086F2226M
B43086F2226M picture photo
Mfg. Part Number
B43086F2226M
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43086F2226M.pdf
Availability of B43086F2226M
QUANTITY
B43086F2226M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43086F2226M
Internal Part NumberEIS-B43086F2226M
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43086
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current456mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43086F2226M
Related LinksB43086, B43086F2226M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43086F2226M Details Description
Related parts for B43086F2226M
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 5MM datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
INDUCTOR 8.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
MALE RECEPTACLE 6WAY datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf