EPCOS (TDK) B43231A1108M
B43231A1108M picture photo
Mfg. Part Number
B43231A1108M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43231A1108M.pdf
Availability of B43231A1108M
QUANTITY
B43231A1108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231A1108M
Internal Part NumberEIS-B43231A1108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43231
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231A1108M
Related LinksB43231, B43231A1108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231A1108M Details Description
Related parts for B43231A1108M
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1"X 36YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 4X4 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 500W datasheet.pdf