EPCOS (TDK) B43231C187M
B43231C187M picture photo
Mfg. Part Number
B43231C187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
B43231C187M.pdf
Availability of B43231C187M
QUANTITY
B43231C187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231C187M
Internal Part NumberEIS-B43231C187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231C187M
Related LinksB4323, B43231C187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231C187M Details Description
Related parts for B43231C187M
JUMPER-H1506TR/A3048S/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.715K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 1POS 49.9MM RND 24MM datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf