EPCOS (TDK) B43231F2157M
B43231F2157M picture photo
Mfg. Part Number
B43231F2157M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43231F2157M.pdf
Availability of B43231F2157M
QUANTITY
B43231F2157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231F2157M
Internal Part NumberEIS-B43231F2157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43231
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231F2157M
Related LinksB43231, B43231F2157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231F2157M Details Description
Related parts for B43231F2157M
IDC CABLE- AKR40A/ AE40M / APK40 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
SENSOR CABLE 3M FOR PSE530/531 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 20-24AWG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf