EPCOS (TDK) B43231F2397M
B43231F2397M picture photo
Mfg. Part Number
B43231F2397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43231F2397M.pdf
Availability of B43231F2397M
QUANTITY
B43231F2397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231F2397M
Internal Part NumberEIS-B43231F2397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231F2397M
Related LinksB43231, B43231F2397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231F2397M Details Description
Related parts for B43231F2397M
IC INVERTER W/O-D OUT 5TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH1982SQE datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 29 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CBL GRP 9.5-12.5 MM CD M25X1.5 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED CONN WITH RESIST datasheet.pdf
SCA 9SMPR140F S datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf