EPCOS (TDK) B43252A6566M
B43252A6566M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A6566M
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
B43252A6566M.pdf
Availability of B43252A6566M
QUANTITY
B43252A6566M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A6566M
Internal Part NumberEIS-B43252A6566M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A6566M
Related LinksB43252, B43252A6566M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A6566M Details Description
Related parts for B43252A6566M
FIXED IND 56UH 680MA 420 MOHM datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT AU 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH SMD datasheet.pdf