EPCOS (TDK) B43252B4107M
B43252B4107M picture photo
Mfg. Part Number
B43252B4107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43252B4107M.pdf
Availability of B43252B4107M
QUANTITY
B43252B4107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252B4107M
Internal Part NumberEIS-B43252B4107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43252
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252B4107M
Related LinksB43252, B43252B4107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252B4107M Details Description
Related parts for B43252B4107M
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 50 POS .276 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf