EPCOS (TDK) B43252B4187M
B43252B4187M picture photo
Mfg. Part Number
B43252B4187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43252B4187M.pdf
Availability of B43252B4187M
QUANTITY
B43252B4187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252B4187M
Internal Part NumberEIS-B43252B4187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252B4187M
Related LinksB43252, B43252B4187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252B4187M Details Description
Related parts for B43252B4187M
CONN HEADER 6POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 4.3X3.1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
AC UNIT 3500-5000 BTU/H LT GRAY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf