EPCOS (TDK) B43252B4397M
B43252B4397M picture photo
Mfg. Part Number
B43252B4397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43252B4397M.pdf
Availability of B43252B4397M
QUANTITY
B43252B4397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252B4397M
Internal Part NumberEIS-B43252B4397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252B4397M
Related LinksB43252, B43252B4397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252B4397M Details Description
Related parts for B43252B4397M
MOD PWR 4A MED FILTER 2PL QC PNL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-1.8V 32W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT 3.3V 3ST 60HXQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
BOARD MICROSD CLICK STORAGE datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf