EPCOS (TDK) B43252B6476M
B43252B6476M picture photo
Mfg. Part Number
B43252B6476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
B43252B6476M.pdf
Availability of B43252B6476M
QUANTITY
B43252B6476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252B6476M
Internal Part NumberEIS-B43252B6476M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)