EPCOS (TDK) B43254A1827M
B43254A1827M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A1827M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254A1827M.pdf
Availability of B43254A1827M
QUANTITY
B43254A1827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A1827M
Internal Part NumberEIS-B43254A1827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A1827M
Related LinksB43254, B43254A1827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A1827M Details Description
Related parts for B43254A1827M
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 1/2" X 5YD datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf